Suche piony. Rola i znaczenie
Odpowiednie zabezpieczenie budynków mieszkalnych to element, który pozwala nam na spokojny sen. Bardzo ważnym czynnikiem, o którym nie myślimy na co dzień, są instalacje umożliwiające lub ułatwiające gaszenie ewentualnych pożarów. Do niedawna najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem były tzw. suche piony. Czym one są?
Wykorzystanie suchych pionów
Suche piony to urządzenia stworzone z myślą o akcjach ratowniczych, przeprowadzanych przez straż pożarną. Ich celem jest transport wody do miejsc trudnodostępnych np. wyżej położonych kondygnacji. Swoje zastosowanie znajdują w budynkach o wysokości od 15 do 55 metrów. Na przestrzeni lat zmieniała się zalecana średnica, jaką powinny posiadać suche piony – jednak w większości budynków zastosowano wymiary 80 na 100 milimetrów. Suchy pion posiada wyjście umiejscowione na zewnątrz budynku, dzięki czemu umożliwia służbom przeprowadzanie akcji przez podpięcie się do tzw. zasady pożarniczej, czyli szybkozłącza i uzupełnienie instalacji odpowiednią ilością wody, za pomocą specjalnych węży tłocznych. Instalacja składa się z następujących elementów: przewód poziomy, przewód pionowy, nasada pożarnicza, zawór zwrotny, zawór spustowy oraz zawór hydrantowy.
Zmiany
Na przestrzeni ostatnich lat wprowadzono zmiany, które w znaczącym stopniu ograniczyły zakres stosowania suchych pionów. Innowacje spowodowane były przede wszystkim nieskutecznością dotychczasowego rozwiązania. W wielu przypadkach instalacje nie nadawały się do użytku, z powodu nieszczelności lub niekompletności – zdarzało się bowiem, że niektóre elementy stawały się obiektem kradzieży. Służby ratownicze nie miały więc pewności, że suchy pion spełni swoją funkcję, dlatego często rezygnowały z jego wykorzystania. I chociaż w niektórych budynkach dalej spotkamy się z tego typu instalacją, suche piony coraz częściej zostają zastąpione specjalnymi rurami, które są bezustannie wypełnione wodą. Wprowadzenie zmian wymaga jednak czasu i nakładów finansowych, przez co zupełna modernizacja to projekt rozłożony na lata.