Znaczenie armatury pożarniczej w pracy strażaka
Gdyby zapytać przeciętną osobę, co jest atrybutem pracy strażaka, na pewno odpowiedziałaby, że wąż strażacki, wóz lub drabina. Oczywiście miałaby rację. Jednak w pracy strażaka liczą się nie tylko rzeczy duże. Czasami o jej bezpieczeństwie i komforcie mogą decydować detale. Takim właśnie istotnym detalem jest armatura pożarnicza, używana na co dzień w każdej jednostce Straży Pożarnej.
Łączniki do węży
Najważniejszym elementem armatury pożarniczej są łączniki do węży. To dzięki nim można połączyć wąż z prądownicą z jednej strony, a z drugiej wpiąć go do autopompy lub motopompy. Tym sposobem wszystkie elementy łączy się w tak zwaną linię gaśniczą. Jednak łączniki pełnią jeszcze kilka innych funkcji. Są bardzo wytrzymałe i mocne. Przeważnie produkuje się je ze stopu aluminium, z mosiądzu lub ze stali kwasoodpornej. Dzięki nim obsługa linii gaśniczej jest łatwiejsza, gdyż zmniejszają odrzut. Ich wyjątkowa trwałość nie jest przypadkowa. Muszą one utrzymać linię gaśniczą w całości nawet w bardzo trudnych warunkach. Dzięki nim wąż nie ma prawa odpiąć się od pompy podczas akcji gaśniczej, gdy strażak przeciąga go przez okno lub płot. Od solidności łączników zależy skuteczność działania linii gaśniczej.
Nasady i przełączniki
Podczas akcji gaśniczych używa się również przełączników i nasad. Przełączniki pozwalają na połączenie ze sobą węży tłocznych o różnych średnicach wewnętrznych. Można też zastosować je aby podpiąć wąż do armatury pożarniczej z inną wielkością nasady niż łączniki węży. Robi się je z tych samych materiałów, co łączniki. Nasady mają inne funkcje. Rozróżniamy nasady z gwintem wewnętrznym, zewnętrznym, (do podłączania sprzętu do urządzenia z podobnym gwintem) hydrantowe oraz do mocowania sprzętu. Te ostatnie pozwalają na szybką instalację i deinstalację sprzętu na samochodach i ułatwiają jego transport. Do armatury pożarniczej możemy zaliczyć też pokrywy, które mają za zadanie zamykanie nasad z metalową powierzchnią uszczelniającą, aby zabezpieczyć instalację przed zabrudzeniem.